Pasek widoku

Pasek Widok znajduje się w górnej części okna programu. Dzięki niemu użytkownik ma dostęp do opcji, które wpływają na wygląd rysunku. Niektóre z tych opcji mają swe odpowiedniki w poleceniach menu.

Element środowiska roboczego

Opis

Grupa „Widok”

 

Poprzedni/Kolejny widok

Za pomocą tych przycisków wyświetlisz poprzedni/kolejny widok z historii zmian widoku. W pamięci podręcznej zapisywanych jest 50 ostatnich widoków.

Opcjonalnie zaznacz Widok > Poprzedni widok lub Widok > Kolejny widok, aby przejrzeć historię widoków.

Jeśli posiadasz mysz wyposażoną w pięć przycisków, możesz użyć w systemie Windows klawiszy 4 i 5 (które zwyczajowo służą do nawigacji na stronach internetowych), aby odpowiednio przejść do poprzedniego lub kolejnego widoku.

Wyrównaj płaszczyznę roboczą względem bieżącego widoku

Ustaw płaszczyznę roboczą prostopadle do widoku.

Zapisane ujęcia widoku 

Wybierz z listy zapisane ujęcie widoku w celu jego aktywacji. Wprowadź tekst, aby odfiltrować zawartość listy według wprowadzonej nazwy zapisanego ujęcia widoku.

Kliknij Nowe ujęcie widoku, otworzyć okno dialogowe „Zapisane ujęcie widoku” lub wybierz z listy rozwijanej opcję Edytuj zapisane ujęcie widoku, aby przejść do zakładki „Zapisane ujęcia widoku” w oknie dialogowym „Organizacja” (zob. Zapisane ujęcia widoku).

Ustawienia płaszczyzny

Ustaw płaszczyznę, która ma być używana w widokach standardowych i niestandardowych, dostępnych w menu Aktywny widok, a także przez narzędzia służące do wyświetlania projektu, takie jak Orbituj i Nawiguj.

ViewRelativetoWorkingPlane Widok względem płaszczyzny roboczej 

Kliknij ten przycisk, aby wyświetlić widoki, które są oparte na osiach X', Y' i Z'. Podstawą każdego widoku standardowego (również podczas przełączania się między widokami, np. widokiem z góry a widokiem z przodu) jest płaszczyzna robocza, a nie płaszczyzna warstwy projektowej. W przypadku obróconego rzutu 2D/głównego (wymagana wersja branżowa Vectorworks), obrót zostanie uwzględniony podczas zmiany widoku (np. na widok z przodu) i w efekcie zostanie wyświetlony obrócony widok z przodu.

ViewRelativetoLayerPlane Widok względem płaszczyzny warstwy projektowej 

Kliknij ten przycisk, aby wyświetlić widoki, które są oparte na osiach X, Y i Z (np. widok z góry czy widok z przodu). Podstawą każdego standardowego widoku (również podczas przełączania się między widokami) jest aktywna płaszczyzna warstwy projektowej.

Jeśli przełączasz się z obróconego rzutu 2D/głównego (wymagana wersja branżowa Vectorworks), pojawi się komunikat informujący o możliwości aktywowania trybu według płaszczyzny roboczej.

Aktywny widok/Widoki standardowe 

W tym polu wyświetlany jest aktywny widok. Wybierz z listy rozwijanej inny widok (np. Z góry), aby go aktywować (zob. Widoki standardowe). Jeśli bieżący widok nie jest widokiem standardowym (np. gdy włączono narzędzie Orbituj), pojawi się opcja Dostosuj.

Wybierz „Widok prostopadły do płaszczyzny roboczej”, aby zmienić widok tak, aby był prostopadły do płaszczyzny roboczej (czyli obrócić osie X' i Y' tak, aby pokrywały się ze ekranowymi współrzędnymi X i Y).

Aktywny rzut

Tutaj wyświetla się aktywny rzut. Zaznacz na liście rozwijanej wybrany typ rzutu, aby go aktywować. Wśród dostępnych opcji znajduje się także możliwość zdefiniowania perspektywy niestandardowej. Kliknij przycisk „Ustawienia rzutowania”, aby otworzyć Preferencje Vectorworks i przejść bezpośrednio do zakładki „3D”. Zob.Rzut.

Grupa „Warstwy/Klasy”

 

Warstwy - ustawienia

Kliknij ten przycisk, aby uzyskać szybki dostęp do ustawień odnoszących się do warstw/arkuszy:

Otwórz okno dialogowe „Organizacje” na zakładce „Warstwy projektowe” albo „Arkusze prezentacji”, w zależności od tego, czy w danym momencie aktywnym elementem jest warstwa czy arkusz (zob. Okno dialogowe „Organizacja”);

Utwórz nową warstwę lub nowy arkusz (zob. Tworzenie warstw projektowych i arkuszy prezentacji);

Edytuj, powiel lub usuń aktywną warstwę lub nadaj jej etykietę;

Zdefiniuj ogólną widoczność warstw. Ikonka menu „Warstwy - ustawienia” zmieni się w zależności od wybranej aktualnie opcji widoczności (zob. Polecenia definiujące ogólną widoczność klas i warstw).

Aktywna warstwa

 

Tutaj wyświetla się aktywna(-y) warstwa lub arkusz. Kliknij, aby aktywować inną(-y) warstwę/arkusz z listy lub aby utworzyć nową(-y).

Jeśli utworzysz nową(-y) warstwę/arkusz, nie będzie on(a) automatycznie aktywną(-ym) warstwą/arkuszem.

Do filtrowania listy użyj następujących opcji:

Wprowadź tekst, aby odfiltrować zawartość listy według wprowadzonej nazwy warstwy/arkusza.

W dolnej części listy wybierz filtr. Jeśli lista filtrów jest zwinięta, kliknij przycisk w dolnej części listy, aby wyświetlić dostępne filtry.

Lista rozwijana dostarcza następujących informacji:

Ikona położona z lewej strony nazwy warstwy, wskazuje bieżące ustawienia widoczności warstwy. W zależności od wybranego widoku do warstw projektowych zostanie zastosowana jedna z poniższych ikon. Arkusze prezentacji są zawsze wyświetlane w rzucie 2D/głównym.

Widoczność warstwy jest oznaczona w następujący sposób:

Czarna ikona: warstwa widoczna
Szara ikona: warstwa wyszarzona
ikona X: warstwa niewidoczna

Skorelowane warstwy projektowe są wyświetlane kursywą.

(Dotyczy tylko Mac) Jeżeli do warstwy został dodany opis, pojawi się on jako podpowiedź, gdy najedziesz kursorem na nazwę warstwy. Jeśli warstwa jest skorelowana, w podpowiedzi zostanie wyświetlona również pełna nazwa warstwy i nazwa pliku źródłowego.

Klasy - ustawienia

Kliknij ten przycisk, aby uzyskać szybki dostęp do ustawień odnoszących się do klas

Kliknij ten przycisk, aby otworzyć okno dialogowe „Organizacja” na zakładce „Klasy” (zob. Okno dialogowe „Organizacja”);

Utwórz nową klasę (zob. Tworzenie klas);

Edytuj, powiel lub usuń aktywną klasa lub nadaj jej etykietę;

Włącz widok hierarchiczny klas (zob. Widok hierarchiczny klas);

Zdefiniuj ogólną widoczność klas. Ikonka menu „Klasy - ustawienia” zmieni się w zależności od wybranej aktualnie opcji widoczności (zob. Polecenia definiujące ogólną widoczność klas i warstw).

Aktywna klasa

 

Tutaj wyświetla się aktywna klasa. Kliknij, aby aktywować inną klasę z listy lub aby utworzyć nową.

Jeśli utworzysz nową klasę, nie stanie się ona aktywną klasą.

Do filtrowania listy użyj następujących opcji:

Wprowadź tekst, aby odfiltrować zawartość listy według wprowadzonej nazwy warstwy/arkusza.

W dolnej części listy wybierz filtr. Jeśli lista filtrów jest zwinięta, kliknij przycisk w dolnej części listy, aby wyświetlić dostępne filtry.

Lista rozwijana dostarcza następujących informacji:

Ikonka znajdująca się po lewej stronie nazwy klasy wskazuje bieżące ustawienia widoczności klasy (zob. Kolumny z opcjami widoczności).

Jeśli aktywowano hierarchiczny widok klas, rozwijalna strzałka znajdująca się po lewej stronie nazwy klasy wskazuje, czy dana klasa zawiera podgrupy, które można indywidualnie zaznaczać (np. klasa „Ściany” zawiera podgrupy ścian zewnętrznych i wewnętrznych). Hierarchiczny widok klas można włączyć w menu „Klasy - ustawienia” (zob. powyżej).

(Dotyczy tylko Mac) Jeżeli do klasy został dodany opis, pojawi się on jako podpowiedź, gdy najedziesz kursorem na nazwę klasy.

Grupa „Wizualizacja”

 

Aktywny tryb renderowania

Tutaj wyświetla się tryb renderowania aktywny w danym momencie. Ponadto menu „Aktywny tryb renderowania” zapewnia szybki dostęp do trybów renderowania oraz ich ustawień, a także do stylów Renderworks. Ikona obok listy zmienia się w zależności od aktywnego trybu renderowania. Kliknij ten przycisk, aby otworzyć okno dialogowe z ustawieniami danego trybu renderowania, jeśli takie istnieje. Zob. Tryby renderowania w Renderworks.

Aktywna wizualizacja danych

Tutaj wyświetla się wizualizacja danych aktywna w danym momencie. Ponadto menu „Aktywna wizualizacja danych” zapewnia szybki dostęp do listy wizualizacji, a także poleceń umożliwiających tworzenie i edycję wizualizacji oraz zarządzanie nimi. Po wybraniu wizualizacji danych kliknij ikonę obok listy rozwijanej, aby szybko ją włączyć lub wyłączyć. Zob. Wyświetlanie projektu za pomocą wizualizacji danych.

Grupa „Obrót w zadanej płaszczyźnie”

(wymagana wersja branżowa Vectorworks)

W tej sekcji możesz obrócić widok w zadanej płaszczyźnie. Zdefiniuj kąt obrotu, wprowadzając jego wartość w polu edycji lub klikając przycisk „Obrót w zadanej płaszczyźnie”, aby go narysować. Zob.Obrót rzutu 2D/głównego.

Grupa „Tekst”

Ta sekcja zapewnia szybki dostęp do większości ustawień tekstowych, takich jak: rodzaj, rozmiar i styl czcionki, odstęp między wierszami oraz wyrównanie tekstu. Zob. Formatowanie tekstu.

Grupa „Opcje snapowania”

Ta sekcja umożliwia sterowanie opcjami snapowania. Opcje snapowania są domyślnie przypięte do Paska widoku. Jeśli je odepniesz, wyświetlają się po prawej stronie Paska statusu, w dolnej części okna aplikacji. Zob. Definiowanie ustawień snapowania.

Grupa „Zoom”

 

Aktywny współczynnik powiększenia

Tutaj wyświetla się współczynnik powiększenia (w procentach). Wprowadź wartość lub wybierz jedną z wartości dostępnych na liście rozwijanej. Przybliżanie/oddalanie jest wyśrodkowane względem zaznaczonych obiektów. Jeżeli żaden obiekt nie został zaznaczony, wyśrodkowanie będzie odbywać się względem pustego miejsca, klikniętego na rysunku jako ostatnie. Zob. Powiększanie/pomniejszenie za pomocą Paska widoku.

Dopasuj do obszaru wydruku

Kliknij tę ikonę, aby tak pomniejszyć, aby cały rysunek (tj. wszystkie strony) został wyświetlony w ujęciu widoku; zob. Dopasuj do obszaru wydruku

Dopasuj do wielkości obiektu

Kliknij, aby powiększyć lub pomniejszyć, aż wszystkie obiekty na rysunku będą widoczne. Jeśli wybrano jeden obiekt lub więcej obiektów, narzędzie zostanie zastosowane do tego zaznaczenia. Zob. Dopasuj wielkość obiektu.

Grupa „Skala”

W tej sekcji wyświetla się aktywna skala warstwy projektowej. Kliknij ten przycisk, aby otworzyć okno dialogowe „Skala warstwy projektowej” i zdefiniować w nim skalę aktywnej warstwy. Zob. Zmiana skali rysunku lub aktywnej warstwy projektowej.

Ustawienia Paska widoku

Kliknij ikonę pinezki dla danej grupy, aby dodać ją lub usunąć z Paska widoku.

Zaznacz Pokaż etykiety grup na Pasku widoku, aby do każdej grupy na Pasku widoku wyświetlić etykietę z jej nazwą.

Wyświetlanie Paska widoku

(menu kontekstowe)

Tutaj znajdują się opcje definiujące sposób wyświetlania Paska widoku (dostępne także jako polecenia w menu „Okno” w Preferencjach Vectorworks w zakładce „Podstawowe”). Użyj standardowego trybu lub wybierz jedną z następujących opcji:

Tryb autoukrywania zachowuje standardowy układ Paska widoku, ale „chowa” go w momencie, gdy nie jest on używany. Na Macu Pasek widoku jest ukryty, chyba że kursor najedzie na niego. W systemie Windows, aby otworzyć Pasek widoku, kliknij obszar aktywujący, mieszczący się poniżej Paska menu. Aby zamknąć Pasek widoku, kliknij w dowolne miejsce poza Paskiem widoku.

Tryb kompaktowy ma z kolei nieco bardziej kompaktowy układ, ograniczony do jednego wiersza.

Tworzenie warstw projektowych i arkuszy prezentacji

Tworzenie klas

Właściwości warstw projektowych

Właściwości klas

Filtrowanie i etykietowanie klas oraz warstw/arkuszy

Zapisane ujęcia widoku

Dopasuj wielkość

Widoki standardowe

Tryby renderowania w Renderworks

Zagadnienie: Płaszczyzny robocze

Obrót rzutu 2D/głównego

 

Potrzebujesz więcej informacji? Poproś o pomoc naszego wirtualnego asystenta Dexa!